1 2 3 .... 16 17 18
130,00 TL 120,00 TL
125,00 TL 115,00 TL
125,00 TL 115,00 TL
Aynı gün ücretsiz kargo!
554,00 TL 481,98 TL
133,00 TL 115,71 TL
Aynı gün ücretsiz kargo!
133,00 TL 115,71 TL
Aynı gün ücretsiz kargo!
120,00 TL 104,40 TL
133,00 TL 115,71 TL
Aynı gün ücretsiz kargo!
133,00 TL 115,71 TL
95,00 TL 82,65 TL
Aynı gün ücretsiz kargo!
236,00 TL 205,32 TL
Toplam 349 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 16 17 18

Kediler, bakımı en kolay evcil hayvanlardan biri olması ve eve huzur katan müthiş arkadaşlar olması sebebiyle çok sevilirler. Ancak kediler hakkında dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan birisi kedinize en uygun kedi mamasını seçmenizdir.

Hepimiz kedilerimizin sağlıklı ve uzun yıllar yaşayabilmesini isteriz. Bu yüzden kedi maması seçiminizde kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini içeriğinde bulunduran kaliteli kedi mamalarını tercih etmelisiniz. Birçok kedi maması markası ve her markanın birçok kedi maması çeşidi olması kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Öncelikle kedi maması seçiminde tüm kedi severlerin bilmesi gereken önemli konuları  ana başlıklar altında topladık.

  1. Kedilere ev yemeği vermek uygun mudur?

Hayır, kedinize ev yemeği vermeniz hem kedinizin sindirim düzenini bozacak, hem de alması gereken vitaminlerin yalnızca bir kısmını almasına sebep olacaktır. Kuru kedi mamalarında hayvansal proteinlerin yanında tahıl, meyve, sebze ve önemli mineral katkıları karışık ve olması gerektiği ölçüde bulunduğu için tüm besinlerini kuru mamadan alması daha kolay ve doğru olacaktır. Örneğin kedinize kendiniz için yaptığınız tavuk yemeğinden verdiniz, kediniz yalnızca tavuk yemiş olacak.  Tek yönlü beslenme ile kedinizin sağlıklı bir yaşam sürmesi ne yazık ki pek mümkün olmayacaktır.

  1. Kedimin yaşı, mama seçiminde etkili midir?

Evet, kedinizin yaşına uygun kedi mamasını tercih etmeniz gerekir. Bazı kedi maması markaları 1-4 ay arasındaki kedilere ayrı, 4-12 ay arası kedilere ayrı mamalar üretirken bazı markalarda ise tüm 1-12 ay arası kedilere kitten veya junior ismi ile bilinen yavru kedi maması çeşitleri bulunabilir.

Kediler 1-6 yaş arasında iken yetişkin olarak kabul görür ve yetişkin kedi maması tüketmeleri gerekir. 1 yaşını doldurduktan sonra yavru kedi mamasından yetişkin kedi mamasına geçiş yapmanız özellikle kedinizin ağız ve diş sağlığını koruyabilmek için büyük önem taşır.

Eğer kediniz 7 yaşının üzerindeyse yaşlı kedi maması kullanmanız, yaşlılık etkilerini giderici özellikleri ve kedinizi zinde tutması sebebiyle daha doğru olacaktır.

  1. Kedimin kilolu/zayıf olması mama ile ilgili midir?

Bazı kediler ırk ve kendi bünyeleriyle ilgili olarak kilolu veya zayıf olabilirler. Bunun dışında sonradan kilo aldıysa ve çok hareketli bir kedi değilse mutlaka light kedi maması kullanmanız gerekir.  Örneğin British Shorthair cinsi kediler ırk standartlarında 4-6kg arasında olurlar. Ancak kediniz vücut yapısına göre orantısız kiloya sahipse diyet kedi mamaları kedinizin kilosunu standart düzeyde tutmasına yardımcı olur. Düşük kalorili içerikleri sayesinde kedinizin kilo almasını engelleyerek daha sağlıklı bir hayat sürmesine ve daha aktif olmasına yardımcı olur.

  1. Kedimi kısırlaştırdıktan sonra mama değiştirmem gerekir mi?

Kedinizin kısırlaştırıldıktan sonra kilo almaya başlaması, böbrek taşı oluşumu, idrarda kristallenme gibi rahatsızlıklar yaşamaması için mutlaka kısır kedi maması kullanmanız gerekir. Kısırlaştırılmış kedi mamaları kedinizin üriner sistemini korur ve yüksek proteinli içeriği ile kedinize üst düzey kalitede yaşam imkanı sunar.

  1. Kedimin ırkı mama seçiminde önemli midir?

Evet, kedi maması seçiminde kedinizin cinsi önemli bir rol oynar. Tüyleri uzun olan kediler için tüy bakımı yapan kedi maması çeşitlerinden tercih etmelisiniz. Bu mamalar tüy dökümünü azaltmak ve tüy,cilt bakımı yapmak için özel olarak üretilmişlerdir. Bu mamalar içeriğindeki omega 3 ve omega 6 ile kedinizin daha güçlü tüylere sahip olmasını sağlar. Bu kediler kendilerini temizlemek için yaladıklarında dökülen tüylerini yutarlar ve yuttuğu bu tüyler midede veya bağırsakta birleşerek tüy yumağı oluştururlar. Bu tüy yumakları kedinizi ciddi ölçüde rahatsız edecek, bazı kedilerde tüy kusma gibi sorunlara yol açabilecektir. Tüy bakımı yapan kedi mamaları genellikle içeriğinde malt bulundurur ve bu malt katkılı kedi mamaları sayesinde kediniz yuttuğu bu tüyleri dışkı yoluyla kolayca atabilecektir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.